Paskelbta žinia 56 Pasaulinei socialinės komunikacijos dienai

dienaiSausio 24 dieną paskelbta Pranciškaus žinia šiemetinei Pasaulinei socialinės komunikacijos dienai, minimai 56 kartą. Joje Šventasis Tėvas išsamiai aptaria klausymosi, įsiklausymo aspektą komunikacijoje. Jis yra lemiamas komunikacijos gramatikoje, tai tikro dialogo sąlyga.

Pasak popiežiaus, prarandame sugebėjimą išklausyti priešais mus esantį žmogų tiek kasdieniuose reikaluose, tiek svarbiais visuomeniniais gyvenimo klausimais. Tuo pat metu kiekvieno iš mūsų giliausias troškimas yra būti išgirstam.

Klausymasis taip pat yra esminė tikėjimo sąlyga: Dievas į mus kreipiasi, o mes klausydamiesi atsiliepiame. Atrodo, kad Dievas teikia pirmenybę klausai, galbūt todėl, kad tai mažiausiai invazinė juslė, paliekanti daugiausia laisvės. Ir Jėzus daug kartų ragina savo mokinius įsiklausyti.

Kodėl nepajėgiame išgirsti kito, nors turime puikią klausą? Nes galime būti kurti vidujai. Klausymasis neliečia vien klausos organų, bet visą žmogų. Tai turima galvoje, kai sakoma „klausytis širdies ausimi“: pradedant nuo savo paties giliausio troškimo susisieti su kitais ir su Kitu.

Kad klausymasis iš tiesų taptų geros komunikacijos dalimi, turime vengti kelių dalykų, deja, paplitusių socialiniuose tinkluose, viešame gyvenime: klausymasis nėra žodžių, kuriuos vėliau instrumentalizuojame, atrinkimas ir nėra „monologas dviem balsais“. Klausymasis, tad ir dialogas kenčia, jei pirmenybę teikiame ne tiesai, o konsensusui arba audiencijos įspūdžiui. Be įsiklausymo nėra įmanomas ir geras, subalansuotas, išsamus ir patikimas žurnalizmas. Kai kuriose situacijose, ypač kai trūksta laisvės, klausymasis ir pastangos būti išklausytam reikalauja didelės kantrybės. Didelis Vatikano diplomatas kardinolas Agostino Casaroli tai vadino „kantrybės kankinyste“.

Pasak popiežiaus, labai svarbu įsiklausyti ir į visuomenę, sužeistą pandemijos ir jos sužadintų socialinių pasekmių. Greta pandemijos popiežius minėjo ir „infodemiją“ – nepasitikėjimą komunikacija, taip pat oficialia.

„Bažnyčioje taip pat yra labai daug poreikio klausytis ir įsiklausyti vieniems į kitus. Tai pati brangiausia ir labiausiai gaivinanti dovana, kurią galime pasiūlyti vieni kitiems“, – pažymi popiežius paskutinėje 56 Pasaulinės socialinės komunikacijos dienos žinios dalyje, primindamas, kad ir sinodininį kelią galima nusakyti, kaip įsiklausymą vienas į kito ir Šventosios Dvasios balsą. (RK / Vatican News)

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode