Tris dienas kosmose praleidę keturi „SpaceX“ turistai šeštadienio vakarą nusileido Atlanto vandenyne prie Floridos pakrantės, sėkmingai užbaigę pirmąją istorijoje misiją orbitoje, kurioje nedalyvavo nė vieno profesionalaus astronauto.

Kapsulė nusileido laiku, netrukus po 19 val. vietos laiku (sekmadienį 2 val. Lietuvos laiku), parodė bendrovės tiesioginė transliacija.

Išsiskleidę keturi didžiuliai parašiutai sulėtino kapsulės kritimą prieš nusileidimą vandenyje, kur prie jos nedelsiant nuskubėjo milijardieriaus, „Tesla“ savininko Elono Musko (Ilono Masko) įkurtos „SpaceX“ laivai.

„Mums tai buvo smagi kelionė ir mes tik pradedame“, – sakė milijardierius kapitonas Jaredas Isaacmanas (Džaredas Aizekmanas), kuris finansavimo skrydį siekdamas padaryti kosmosą šiek tiek prieinamesnį.

„SpaceX“ laivas nedelsdamas ištraukė kapsulę, iš kurios, atidarius liuką, vienas po kito pasirodė plačiai besišypsantys, rankomis mojuojantys ir susijaudinimo neslepiantys kosmoso turistai. Jie buvo nugabenti į Kenedžio kosminių skrydžių centrą, kuriame trečiadienį ir prasidėjo misija.

„Inspiration4“ pavadintos misijos tikslas buvo paskatinti kosmoso demokratizaciją ir parodyti, kad kosmosas yra prieinamas įguloms, kurios nebuvo specialiai atrinktos ar keletą metų rengėsi skrydžiui.

„Sveikinimai @Inspiration4!!!“, – tviteryje po nusileidimo parašė „SpaceX“ įkūrėjas E. Muskas.

Keturi kosmoso naujokai – J. Isaacmanas ir dar trys amerikiečiai – tris dienas skriejo aplink Žemę ir nukeliavo toliau nei Tarptautinė kosminė stotis. Jie skriejo maždaug 575 km aukštyje ir kiekvieną dieną Žemę apskriedavo daugiau nei 15 kartų.

Milijonus dolerių bendrovei „SpaceX“ sumokėjęs J. Isaacmanas kitas tris vietas erdvėlaivyje pasiūlė visiškai nepažįstamiems žmonėms: 29 metų slaugei Hayley Arceneaux (Heilei Arseno), 51 metų profesorei Sian Proctor (Sian Proktor) ir 42 metų JAV karinių oro pajėgų veteranui Chrisui Sembroski (Krisui Sembroskiui).

Tačiau kiek tiksliai už skrydį sumokėjo bendrovės „Shift4 Payments“ 38 metų įkūrėjas ir pilotas, neatskleidžiama.

„Inspiration4“ komanda skrydžiui pasirengė per pusmetį, nors profesionalūs astronautai tokiai misijai rengiami kelerius metus.

Skrydžio metu buvo stebimi įgulos narių gyvybiniai rodikliai, tokie kaip kaip širdies pulsas, miegas, deguonies kiekis kraujyje ir protiniai pajėgumai. Taip buvo siekiama fiksuoti kosmoso poveikį naujokams.

Skrydžio metu naujokai astronautai ir nemažai smaginosi: jie galėjo stebėti aplinką per prie kapsulės pritaisytą naują kupolą. Jie taip pat pasikalbėjo su garsiu aktoriumi Tomu Cruise'u (Tomu Kruzu), valgė picą ir klausėsi muzikos.

„Antrasis kosmoso amžius“

„Sveiki atvykę į antrąjį kosmoso amžių“, – per spaudos konferenciją po nusileidimo sakė misijos vadovas Toddas Ericsonas (Todas Eriksonas). Po šios misijos „kelionės į kosmosą tampa gerokai prieinamesnės eiliniams vyrams ir moterims“, sakė jis.

Jo teigimu, vienintelė nedidelė problema skrydžio metu buvo kapsulės tualeto sistema, tačiau greitai buvo rastas problemos sprendimo būdas, sakė jis, tačiau daugiau detalių nepateikė.

„Geriausias pasivažinėjimas mano gyvenime!“ – išlipusi iš kapsulės tviteryje parašė S. Proctor.

Ši misija buvo skirta ir surinkti lėšų Šv. Judo vaikų mokslinių tyrimų ligoninei Tenesyje, kur viena iš misijos dalyvių – H. Arceneaux – buvo vaikystėje gydoma, o dabar ten dirba.

Į skrydį įgula pasiėmė skirtingų daiktų, įskaitant ukulelę, kuria Ch. Sembrovski penktadienį pagrojo gyvai per transliaciją iš erdvėlaivio. Dabar šis instrumentas bus parduotas aukcione, o gautos lėšos bus paaukotos minėtai ligoninei.

Šis skrydis buvo jau trečiasis E. Musko bendrovės surengtas skrydis, kuomet į kosmosą skraidinti žmonės. Dvi kitos NASA misijos įvyko pernai rugpjūtį ir šių metų gegužę. Abiem šiais atvejais astronautai buvo parskraidinti iš Tarptautinės kosminės stoties.

Tačiau skirtingai nuo NASA astronautų, „Inspiration4“ komandos nariai nevyko į Tarptautinę kosminę stotį, o skriejo aplink Žemę.

Šis skrydis surengtas po tikra kosmine kova tapusios vasaros, kuomet kosmoso pakraščius buvo pasiekę milijardieriai Richardas Bransonas (Ričardas Bransonas) ir Jeffas Bezosas (Džefas Bezosas). Tačiau abiem šiais atvejais nesvarumo būklėje jie praleido tik kelias minutes.

„SpaceX“ jau planuoja naujų kosminio turizmo skrydžių. Iš tiesų „per mūsų pardavimų ir rinkodaros portalus į mus besikreipiančių žmonių skaičius gerokai padidėjo“, sakė „SpaceX“ žmonių skrydžių į kosmosą programų direktorius Benji Reedas (Bendžis Rydas).

Kitas skrydis, kuriame dalyvaus trys verslininkai, planuojamas ateinančių metų sausį.

AP-Scanpix nuotr.

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

 

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode