baudEuropos Komisija antradienį pranešė, kad šį mėnesį imsis beprecedentės priemonės – sumažins Lenkijai skirtą Europos Sąjungai skirtą finansavimą beveik 15 mln. eurų, tokiu būdu išieškodama baudas, skirtas Varšuvai už atsisakymą uždaryti vieną anglių kasyklą.

ES vykdomosios valdžios institucija informavo Lenkiją apie šį žingsnį, kuris bus įgyvendintas ateinančią savaitę, naujienų agentūrai AFP sakė EK atstovas Balazsas Ujvari (Balasas Uivaris).

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas (ESTT) praėjusiais metais įpareigojo Varšuvą sustabdyti lignito – prastos kokybės rusvųjų anglių – kasybą atviroje Turuvo kasykloje, išnagrinėjęs Prahos skundą, kad šis netoli Čekijos sienos esantis objektas kelia pavojų už sienos esančių gyvenviečių gyventojų sveikatai, aplinkai ir pažeidžia ES teisę.

Teismas nurodė Lenkijai už nurodymo nevykdymą ir kiekvieną kasyklos eksploatavimo dieną mokėti Briuseliui 500 tūkst. eurų baudą.

Tačiau Lenkijos vyriausybė atsisako uždaryti kasyklą ir sako, kad įmonė užtikrina vietos gyventojams darbo vietas ir energetinį saugumą. Ji taip pat tvirtina, kad ES teismas neturi įgaliojimų skirti jai baudas.

Sausio mėnesį Europos Komisija taip pat paprašė Lenkijos sumokėti beveik 70 mln. eurų baudų už nurodymo sustabdyti teismų nepriklausomybę mažinančios institucijos veiklą ignoravimą. Pirmoji įmoka siekia 15 mln. eurų ir 30 tūkst. eurų palūkanų.

Praeitą savaitę Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) ir Čekijos vyriausybės vadovas Petras Fiala pranešė pasirašę susitarimą, turintį užbaigti ginčą dėl Turuvo kasyklos.

Pagal jį Lenkija sumokės Čekijai 45 mln. eurų kompensaciją, įskaitant 10 mln. eurų aplinkosaugos projektams kasyklos apylinkėse. Prižiūrint ES teismui, abi šalys rūpinsis, kad tinkamai veiktų gili užtvara, kurią Lenkija įrenginėja toje teritorijoje, turinti apsaugoti nuo vandens nuotėkio iš Čekijos pusės. Lenkija taip pat pastatys pylimą, turintį apsaugoti nuo kasyklos triukšmo ir teršalų išplitimo.

Europos Komisija savo ruožtu sakė, kad Lenkijai bus toliau kasdien skiriamos baudos, kol Čekija atsiims savo skundą. EK atstovas Adalbertas Jahnzas (Adalbertas Jancas) pridūrė, kad „visos baudos, susikaupusios iki tos datos, liks galioti“.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

BNS nuotrauka

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode