pasitinkaPasaulis penktadienį pasitinka 2022-uosius po dar vienų neramių ir pandemijos temdomų metų, besibaigiančių naujais suvaržymais, sparčiai augančiu COVID-19 atvejų skaičiumi ir vilties dėl geresnių laikų kibirkštėle.

Per pastaruosius 12 mėnesių pasikeitė JAV prezidentas, popmuzikos žvaigždė Adele (Adel) išleido naują albumą, įvyko pirmoji olimpiada be žiūrovų tribūnose, o autoritariniai režimai nuo Afganistano iki Mianmaro laidojo demokratijos svajones.

Vis dėlto didžiosios daugumos žmonijos gyvenime vėl dominavo pandemija, jau pradedanti trečius savo metus.

Nuo 2019-ųjų gruodžio, kai centrinėje Kinijoje buvo pirmą kartą pranešta apie naują ligą, pasaulyje nuo jos jau mirė per 5,4 mln. žmonių, o daugybės kitų gyvenimo dalimi tapo lengvesni ar sunkūs COVID-19 simptomai, protrūkiai, uždarymai, karantinai, PCR, antigenų ir visokie kitokie testai.

2021-ieji prasidėjo viltingai – tapo prieinamos gyvybes gelbstinčios vakcinos. Jau paskiepyta maždaug 60 proc. pasaulio gyventojų, nors daugeliui neturtingųjų skiepų prieinamumas yra ribotas, o turtingesnėse šalyse kai kurie tiki, kad vakcinos yra kažkokio sąmokslo dalis.

Metams artėjant prie pabaigos pasirodė naujas pandeminio koronaviruso omikron variantas, nulėmęs rekordinius per parą užregistruojamų COVID-19 atvejų skaičius. Kaip rodo naujienų agentūros AFP kaupiami oficialūs duomenys, pirmą kartą naujų užsikrėtimo atvejų skaičius viršijo milijoną.

Penktadienį Prancūzija tapo naujausia šalimi, paskelbusia, kad omikron variantas joje tapo dominuojantis.

Rekordinis sergamumas fiksuojamas Didžiojoje Britanijoje, Jungtinėse Valstijose ir net Australijoje, ilgą laiką sugebėjusioje apsisaugoti nuo pandemijos.

Dalis Ramiojo vandenyno salų valstybės Kiribačio 12 val. Lietuvos laiku tapo pirmąja teritorija, sulaukusia 2020-ųjų.

Švęsti ar nešvęsti?

Nuo Seulo iki San Fransisko Naujųjų metų šventės ir vėl atšaukiamos arba ribojamos dėl didėjančio sergamumo koronavirusine infekcija.

Tačiau Rio de Žaneire šventė, į Kopakabanos paplūdimį paprastai sutraukianti tris milijonus žmonių, įvyks.

Kaip ir šventė Niujorko Taimso aikštėje, oficialūs renginiai Rio de Žaneire bus kuklesni, bet vis tiek tikimasi, kad švęsti susirinks minios.

„Žmonės trokšta tik vieno dalyko – išeiti iš namų, džiaugtis gyvenimu po pandemijos, privertusios visus užsidaryti“, – sakė Kopakabanos paplūdimyje dirbantis 45 metų padavėjas Francisco Rodriguesas (Fransisku Rodrigesas).

Vis dėl to kai kurie brazilai po vieno didžiausių protrūkių pasaulyje, pareikalavusio 618 tūkst. gyvybių, yra apdairesni.

„Kopakabanoje bus daugybė žmonių, – sakė 27 metų teisininkė Roberta Assis (Roberta Asis). – Tai neišvengiama.“

Todėl ji planuoja švęsti draugo namuose su nedidele žmonių grupe. „Dar ne laikas dideliems susibūrimams“, – sakė ji.

Seulo pareigūnai demonstruoja panašų susirūpinimą ir nusprendė neįleisti žiūrovų į tradicinę vidurnakčio ceremoniją, kai skambinama didžiuliu varpu. Ceremonija bus tiesiogiai transliuojama per televiziją ir vieną metavisatos platformą.

„Galvoti apie teigiamus dalykus“

Tuo metu Sidnėjus nusprendė neatšaukti fejerverkų, nušviesiančių dangų virš didžiausio Australijos miesto uosto.

Pernai žiūrovams nebuvo leista susirinkti stebėti fejerverkų, bet šiemet pakrantėje tikriausiai švęs dešimtys tūkstančių žmonių, nors virusas šalyje šiuo metu plinta ypač greitai.

„Tiesiog stengiuosi galvoti apie šiemet nutikusius teigiamus dalykus, o ne sustoti prie blogų“, – sakė 22 metų medicinos studentė Melinda Howard (Melinda Hovard), entuziastingai nusiteikusioje, bet mažesnėje nei įprasta minioje laukusi fejerverkų netoli Sidnėjaus Operos rūmų.

Australijos konservatorių vyriausybė sakė, kad staigus pozicijos pasikeitimas – pereiti nuo strategijos „nulis COVIDo“ prie „gyvenimo su COVIDu“ – yra pagrįstas dideliu paskiepytų suaugusiųjų skaičiumi ir besikaupiančiais įrodymais, kad omikron atmaina yra mažiau pavojinga.

Daug Vakarų lyderių nenori sugrąžinti griežtų suvaržymų, galiojusių 2020 metais, nes baiminasi, kad tai galėtų sukelti dar vieną ekonomikos nuosmukį.

Tačiau tai atšaukiamos, tai vėl įvedamos kovos su pandemija priemonės vis tiek dažnai sukeldavo garsius ir kartais smurtinius protestus prieš karantiną, prieš skiepus ir prieš vyriausybes.

Sunkūs laikai

Vis dėlto ne viskas atrodo taip niūriai. Pietų Afrikos Respublikoje, kuri pirmoji pranešė apie naują koronaviruso atmainą, atšaukta nuo vidurnakčio iki 4 val. ryto galiojusi komendanto valanda, kad galėtų vykti Naujųjų metų sutiktuvės.

Šalies sveikatos apsaugos pareigūnai sakė, jog pastarąją savaitę naujų užsikrėtimo atvejų skaičius sumažėjo, ir tai rodo, kad dabartinės pandemijos bangos pikas baigiasi.

Tuo metu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja, kad dar laukia sunkūs laikai.

„Man didelį susirūpinimą kelia, kad užkrečiamesnis omikron variantas, cirkuliuojantis lygiagrečiai delta atmainai, sukels atvejų cunamį“, – sakė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas (Tedrosas Adhanomas Gebrejusas).

„Dėl to jaučia ir toliau jaus didžiulį spaudimą išsekę sveikatos priežiūros specialistai, o sveikatos apsaugos sistemos [artės] prie griūties ribos“, – pridūrė jis.

Ir ekspertai, ir visi kiti viliasi, kad 2022-uosius galbūt bus galima prisiminti kaip naują, ne tokią mirtiną pandemijos fazę.

„Galvoju, kad jie bus nuostabūs, nes atsisveikinsime su visomis šiomis sunkiomis situacijomis“, – Sidnėjuje sakė 31 metų Oscaras Ramirezas (Oskaras Ramiresas).

„Tikiuosi, kad 2022-ieji bus geresni visiems. Visiems pasaulio žmonėms reikia didelės permainos“, – pridūrė jis.

Redaktorius Raimondas Čiuplys
BNS nuotrauka
Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode